30.10.17 ( 20:05 )   |   Pievienoja: dagdainfo.net   |   Raksts skatīts 3015 reizes   
NEWS IMAGE


Skolu apvienošanas rezultātā var nākties maksāt iespaidīgas soda naudas, komentējot pētījuma "Optimālā vispārējās izglītības iestāžu tīkla modeļa izveide Latvijā" autoru ieteikumus, atzina Krāslavas novada domes priekšsēdētājs un Ministru prezidenta Māra Kučinska ārštata padomnieks Latgales attīstības jautājumos Gunārs Upenieks (ZZS).

"Eiropas fondu atbalstīto projektu īstenošanas skolās viens no nosacījumiem paredz, ka tām kā mācību iestādēm ir jādarbojas vismaz kaut kāds līgumā noteiktais gadu skaits, pretējā gadījumā draud iespaidīgas soda sankcijas. Krāslavā ir vairākas izglītības iestādes, kas īstenojušas vērienīgus projektus un kurām par projektu realizācijas noteikumu neievērošanu varētu draudēt sods. Un kurš šajā gadījumā būs gatavs uzņemties atbildību par šīm sankcijām?" jautā Upenieks.

Vēl viena būtiska lieta ir tā, ka Latgales skolās daudzviet apmācība notiek bilingvāli. Šo skolu un skolu, kurās apmācība notiek latviešu valodā, apvienošana pēc pašvaldības vadītāja domām arī var radīt nopietnas problēmas mācību procesam.

Krāslavas mērs atzina, ka dažādi pētījumi dažādās jomās, tai skaitā medicīnā, Latvijā tiek veikti bez maz vai ik pāris gadus, diemžēl rezultāts ir tāds kāds tas ir. "Ko dos šis pētījums, grūti teikt. Kāds par to droši vien saņems atalgojumu, bet vai tas dos kādu labumu, paliek jautājums. It sevišķi, ja ņem vērā, ka skolas ir pašvaldību un neviens cits atskaitot pašvaldības tās nevar slēgt," uzsvēra Upenieks.

Šis pētījums, kurš ir veikts bez sadarbības ar vietējām pašvaldībām, būtu skatāms arī no valsts drošības viedokļa, jo valsts drošība ietver sevī arī izglītības pieejamību. "Iedomājieties, jaunu cilvēku, kurš plāno dibināt ģimeni un patlaban ir izvēles priekšā palikt mājās laukos vai pārcelties uz dzīvi Rīgā, Pierīgā vai ārzemēs. Kādu lēmumu šis cilvēks pieņems izlasot informāciju, ka tuvumā esošā skola, kur mācīties viņa bērniem, tiks slēgta? Protams, ka viņš lems par labu dzīves vietas maiņai," uzsvēra Upenieks.

Jau vēstīts, ka Krāslavas pusē pētījuma "Optimālā vispārējās izglītības iestāžu tīkla modeļa izveide Latvijā" autori piedāvā saglabāt divas vidusskolas, reorganizējot arī augstas kvalitātes izglītību sniedzošo Ezernieku vidusskolu.

Krāslavā Ieteikts attīstīt valsts ģimnāziju vai vidusskolu Krāslavā. Esošo divu skolu – Krāslavas valsts ģimnāzijas un Varavīksnes vidusskolas vienlaicīgai pastāvēšanai pilsētā neesot pamata demogrāfisko tendenču dēļ. Pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem iedzīvotāju skaits Krāslavā kopš 2000. gada sarucis par 3400 jeb 30 %.

Vidējai mācību iestādei Krāslavā kopā ar apmācāmajiem no Varavīksnes vidusskolas un jaunpienācējiem no reorganizējamajām Aglonas un Salienas vidusskolām ir potenciāls piesaistīt 236 skolēnus.

Krāslavas ietekmes areālā pētnieki piedāvā attīstīt arī Dagdas vidusskolu, kurā potenciāli varētu būt 136 vidusskolēni, kopā ar jaunpienācējiem no reorganizējamajām Aglonas, Kaunatas un Ezernieku vidusskolām.

Dagdā un tās apkārtnē, neraugoties uz straujo depopulāciju, joprojām ir pietiekams skolēnu skaits, turklāt šī būtu vienīgā vispārējās vidējās izglītības ieguves vieta gandrīz 40 kilometru rādiusā.

Straujās depopulācijas un nepietiekamā vidusskolēnu skaita dēļ Ezernieku vidusskolu, kuras izglītības augsto kvalitāti apliecina OCE indekss – 62,2 %, pētnieki piedāvā reorganizēt par sākumskolu.

Modelī paredzēts, ka lielākā daļa Ezernieku vidusskolēnu mācības varētu turpināt Dagdas vidusskolā, pārējie to varētu izvēlēties darīt kādā no Rēzeknes skolām, jo šajā pilsētā ir lielāk izglītības un citu pakalpojumu izvēle reģionā.

AVOTS:www.delfi.lv
  Pievienoti 26 komentāri | Pievieno komentāru


Kopā ir pievienoti [ 26 ] komentāri

     čūskai - 21.11.17 ( 09:19 ) - 25.11.17 ( 04:53 )
Un ko Saeimas deputātiņš Viļums tādu dižu veicis latgaliešu tautas labā,kad uzreiz vajag muzeju?Aktīvi diskutējis ,ka Latgales melnstrādniekiem nevajag celt minimāo algu nākamgad,jo redz viņa sponsoriem pāris biezajiem būs brangi nodokļi jāmaksā.Laba reklāma pirms vēlēšanām.Nav viņam tai Rīgā ko darīt.Lai grābj Ezerniekos lapas ar simtlatniekiem,būs kāds tolks vismaz

    A.A. - 24.11.17 ( 21:20 )
tiešām...dzer, hužāk nekā Viškures laikā.. pats personīgi pārlicinājos..darba laikā...

    loxi visi - 24.11.17 ( 21:13 )
..toties dzert, ēst ikrus, lasi un kūpinātus zušus... darba laikā, priekš tā Dagda nav nedz pa mazu, nedz luksusa.... jūs tauta - debīliķi - reiz atjēdzaties... valdošime uz jums ir ne tikai nospļauties, bet arī pie***st no 2.stāva.. variet vaimanāt cik jums tīk... loxi! xa. xa. xa

    bebebe - 24.11.17 ( 21:03 )
Nu i debili,Dagdas novada ko darīt pilnas rokas,i ceļus remontēt i mājas ,katlu mājas pa pagastiem remontēt,skolas bērnu dārzi da vēl un vēl.A jūs kā traki lieniet ar baseinu,baseinu var celt kad viss novadā ir kārtībā,jo baseins ir luksa celtne,nu i dulli.

    Buban - 23.11.17 ( 20:23 )
Vai Dagdas bērni ar ko sliktāki ka tiem nebūs baseina kad citos novados būs?

    čūska - 23.11.17 ( 14:11 )
Ja uzcels baseinu , tad tā būs kārtējā novada varas kļūda !!!

    Par Dagdas ceļiem! - 23.11.17 ( 09:42 )
Citos pagastos cilvēki dzīvo villās un pilīs, ceļi ir klāti ar sarkanu paklāju un tikai dagdieši dzīvo koka mājiņās un bez kanalizācijas,bet uzreiz padomāja,ka visvairāk vajadzīgs baseins,nu tad raujiet tik uz priekšu!

    dagda - 23.11.17 ( 08:26 )
šurumburum-am, tik tiešām, uzcelt sporta halli pa pus miljonu, zinot, ka skolai vāks pēc pāris gadiem, toties varēs ''lepoties'' par ''gudriem'' cilvēkiem..... kaut ko stulbāku nevar iedomāties.. savukārt Dagdā vairāk kā pusei māju nav kanalizacijas, kur cilvēkiem atejas ir koka mājiņās, vai arī ka ielas un ceļi ir sabrukuši - tas nekas... svarīgākais, ka ir halle, kur lepoties par gudriem cilvēkiem!

    šurumburum - 22.11.17 ( 21:56 )
Nu jā, čūska, Ezernieku ciemata iedzīvotājiem laikam tiešām jābūt bezgala pateicīgiem par to, ka pēc ilgiem gaidīšanas gadiem arī te uzcēla sporta namu, pirmkārt, skolēniem, kuri bija spiesti katru dienu braukt ar autobusu uz centra zāli, pēc kuras skolēni smirdēja pēc dūmiem un domāja, kā lai nenoveltos zem tās grīdas, nevis uzcēla baseinu Dagdā, kurš tiešām tur ļoti vajadzīgs un nekas, ka arī tur pēc dažiem gadiem būs vāks. Runājot par sporta zāli Svariņos, ja nezinat, kas tur notiek, labāk nedaudz paklusēt. Protams, laiks ies un EV būs gan muzeji izciliem un tiešām gudriem cilvēkiem veltīts, jo tur ir ar ko lepoties!!!!

    dudu - 21.11.17 ( 12:20 )
Svariņu namam ir vismaz neliela, bet pozitīva ietekme uz ciema iedzīvotājiem un apkārtējiem cilvēkiem, pat no citiem pagastiem brauc un Svariņu nams izmaksāja desmit reizes lētāk nekā Ezernieku halle, to zinu droši.Tā ka nav tik slikti kā čuskas saka

    čūska - 21.11.17 ( 09:19 )
Sakiet paldies Dagdas nov. varai , ka pieļāva kļūdu un uzblieza sporta namu Ezerniekos. Apmēram pēc pieciem (vai pat ātrāk) gadiem sporta namam būs tāds pats izmantošanas koeficients , kā Svariņu sporta namam - un tad ko ??? Skolai arī jāmeklē perspektīve uz nākotni, varbūt kāds muzejs sanāks , ja atradīsies kāds rakstnieks vai mākslinieks no Ezerniekiem. ( piemēram -saeimas deputāta Viļuma muzejs, arī kā variants ) P.S. Bet ja kādam nepatīk braukt uz Dagdu ,lai mauc uz Rēzekni un neņaud !

     KAIDAi RAZNICAi - 13.11.17 ( 17:53 )
Domāta Rosčupkinas kundze droši vien.Skolu vajag pa centru Dagdā,te gan visi skolotāji ir atlasīti labu labie ar domes un Marijas svētību.Kam blats,tie i strādā kā visur mūsdienās

    кент - 13.11.17 ( 17:31 )
население Латвии вымирает уже на протяжении 26 лет... какие школы?! о чём вы говорите?! за что боролись на то и напоролись.

    Pacans - 13.11.17 ( 14:33 )
Jūs tiešām domājat,ka bērni no Ezernieku skolas ies uz Dagdu? Stāstījumi par Dagdas skolotājiem un skolēnu attieksmi pret pārejiem uzreiz atmet vēlēšanos mācīties Dagdā

    Par gaišu nākotni - 13.11.17 ( 14:24 )
Priekš īpaši intelektuāliem cilvēkiem quot nozīmē pēdiņās!

    Par gaišu nākotni - 13.11.17 ( 14:21 )
Lasot šos komentārus, rodas jautājums,kāpēc tā iespringst tik "gudri" un "intelektuāli" cilvēki, kuriem nav nekāda sakara ar Ezernieku vidusskolu. Man ļoti patika frāze- kāda starpība, kur vizināt par Eiropas naudu, var vest tikpat labi uz Krāslavas Ģimnāziju. Nu, protams, jums taču nav jāceļas četros rītā un nav jākratās autobusā divas stundas, un tad vēl skolā jātēlo kārtīgs un zinātkārs skolēns. Tad, lūdzu, nebrīnieties, ka Latvijā strauji samazinās cilvēku skaits, jo skolotāji ar savām ģimenēm būs spiesti pamest Dzimteni! Protams, mūsu valsts tiecas uz kvantitāti, nevis kvalitāti, tad nav ko teikt, ka izglītības līmenis Latvijā ir zems. Lūdzu aplūkojiet Ezernieku vidusskolas CE rezultātus un salīdziniet ar to pašu Dagdu. Latvijā tik un tā ir maz cilvēku, tāpēc mēs nevaram parādīt sevi citu valstu vidū ar daudzumu, bet gan ar kvalitāti, tāpēc jāaudzina gudri un zinoši jaunieši, jo tikai tad Latvijai ir nākotne.

    KAIDA RAZNICA - 13.11.17 ( 10:17 )
Pie mums visi ir cilvēki ,no Bērziņiem,vienalga,vai Maskavas,tikai Jūs esat nepareizi informēta, un nekāda Viktorija no Porečjas pie mums nestrādā.. CFGHJ

    cfghj - 13.11.17 ( 05:59 )
A ko ,iebraucēji,piemēram no Dagdas vai Bērziņiem ,nav cilvēki?Dzirdētas anekdotes par jūsu skolotāju valsts valodas prasmi.Tāda Viktorija tur vēl ir no Porečjes,ko?Svētie atradusies.Klapēt to šūli tik ciet i nekādu runu

    bērnu vecākais - 12.11.17 ( 19:58 )
Dagdānietei,nepareiza informācija par krievuškām - Šķaunes skolas skolotājām.Mūsu skolā strādā visi vietējie,nekādu iebraucēju,visi runā valsts valodā, ir labas ,stipras ģimenes,ko nevar teikt par tevi dagdāniet,laikam esi čigāniete.raksti kļūdaini.

    Dagdaniete - 09.11.17 ( 15:45 )
Ja jau Ezernieku vidusskolu grib partaisit par pamatskolu ko ta Šķauni neklapē ciet ar visam krievuškam sež salidušas siltaja vietaa.

    ola - 02.11.17 ( 02:42 )
poh.. vinam jūs i jusu skolas.Ezerniekus sen vajadzeja klapet ciet.turas pa blatu.ka djrektors deputats

    Ziema - 01.11.17 ( 16:57 )
Intervijā jautājums bija uzdots sakarā ar skolām.Trulis neko nezi,neko pateikt nevar.un ko darīs situācijas labā ?Pavisam drīz Ezerniekiem vajadzēs uzlikt lielu atslēgu skolas durvīs.a šis ,aizrāvis degunu ,novada mežu grib pārdot.Vai deguns ir iepriekšējā līmenī.!?

    čūska - 31.10.17 ( 14:56 )
Kāpēc pievienoties Krāslavas novadam , tur tāds pats caurums kā Dagdas novadā, tad jau lai vieno Preiļiem, tur kaut slimnīca ir, ceļš labāks un vismaz Rīgas virzienā !!! Tāpat jau ātri brauksim uz Rīgu klaušu darbos uz nedēļu un brīvdienās atpakaļ...... Lai Upenieks iepūš, mēs jau bijām zem Krāslavas vienu reizi !

    bububu - 31.10.17 ( 11:18 )
Ezerniekos vai ta vēl ir vidusskola?Sen laiks....Dagdā savu skolnieku maz,no visam pusēm ved ar autobusiem.Kāda starpība,kur vizinat par Eiropas naudu-var vest tikpat labi uz Kraslavas gimnaziju. Vot sporta halle būs brīva Ezernieku večiņām aiziet pa vakariem bumbu uzsist.Varbūt skolā ar laiku ierīkos veco ļaužu pansionātu vai sanatoriju vai ko citu. Skolas vajag slēgt ,i līdzekļi ietaupīsies,i mežs nebūs novadam japārdod.Skolu slēgšana stimulēs pievienošanos Krāslavas novadam,ja nopietni.Uz to viss iet

    školuotoja - 30.10.17 ( 20:38 )
nu, ne jau kura katra LV sākumskola var palepoties ar sporta halli par pusmiljonu EUR, bet Ezerenieki var. labi, tas tā. Upenieks, būdams padomnieks, vismaz pārvalda informāciju, bet mūsu nabaga Truļļa-ļa, nu..ja - ja,ja! tik izliekas par nezin ko.

    tātad - 30.10.17 ( 20:18 )
Nu ko lai saka Upenieks, eksperts,Dagdā par spīti visam vēl ir pietiekams bērnu skaits,ko lai dara? kā lai aizver un uz Krāslavu marš?