21.03.18 ( 07:42 )   |   Pievienoja: dagdainfo.net   |   Raksts skatīts 1173 reizes   
NEWS IMAGERīgas rajona tiesa piesprieda mūža ieslodzījumu Stanislavam Spilam, kurš pagājušā gada vasarā Jaunolainē nogalināja divus sirmgalvjus pēc viņu atteikuma iedot padzerties ūdeni.

Apsūdzētais pagājušā gada 10. augustā pēc pusnakts Jaunolainē nonāca apstākļu sakritības dēļ – par braukšanu bez biļetes viņš tika izsēdināts no vilciena. Alkohola reibumā esošais vīrietis gājis tālāk kājām un nonācis pie savrupmājām “Ceļmalas” Jaun­olainē, kur vēlējies palūgt padzerties ūdeni, tāpēc pieklauvējis pie loga. Mājas iemītnieks pensionārs Leonids Zagdajs atteicies dot ūdeni. Par to Spila pensionāru ar sitieniem un naža dūrieniem nogalinājis. Tāds pats liktenis piemeklējis arī otru mājas iemītnieci pensionāri Sofiju Jevdokimovu, kura, izdzirdot troksni, bija iznākusi no istabas. Pēc slepkavības izdarīšanas vīrietis vēl nolaupījis dažādas sadzīviskas lietas un tad aizdedzinājis māju. Līdz ar māju sadega arī suns Lācis.

Par zādzību, dedzināšanu, suņa nogalināšanu, kā arī par zādzību dienu iepriekš Salaspils novadā tiesa S. Spilam piesprieda mazākus sodus, bet tie tika ietverti lielākajā – mūža cietumsodā. Zīmīgi, ka tikai pagājušajā gadā 38 gadus vecais S. Spila bija iznācis no cietuma, kur sabija 17 gadus par trīs cilvēku slepkavību, un bija apmeties uz dzīvi Dagdas novadā.

Spila iepriekš cietumā jau bija pavadījis 17 gadus par sava brālēna, viņa dzīvesbiedres un sirmgalvja nogalināšanu, brīvībā iznāca pagājušā gada maijā. Jau tā paša gada 10. augustā viņš atkal bija aiz restēm. Pagājšnedēļ tiesa lēma, ka cietumā viņam jāpavada atlikusī mūža daļa.

Dagdā jau uztraucās

Spila dzimis 1979. gadā Krāslavā daudzbērnu ģimenē, kur bija problēmas ar alkohola lietošanu. Arī skolā Staņislavam neklājās viegli: cietis no citiem, bet arī pats bijis agresīvs. Pabeidzis tikai piecas klases. Neprecējies. Bērnu nav. No ieslodzījuma vietām raksturojumi – no apmierinoša līdz sliktam. Gadījies, ka uzbrucis apsargiem, cietumā esot bijuši četri pašnāvības mēģinājumi. Pērn īsajā brīdī pēc atbrīvošanas no cietuma neoficiāli strādājis mežā, kur nēsājis baļķus un nedēļā pelnījis 70 eiro. Vēl 64 eiro mēnesī saņēmis kā trešās grupas invalīds – viegla garīga atpalicība ar garīgiem traucējumiem, kurus tomēr varējis kontrolēt, tāpēc atzīts par pieskaitāmu un tiesājamu. Pēc cietuma dzīvojis viens un ar radiniekiem neuzturējis kontaktus.

Pagājušā gada vasarā, kad Spila bija iznācis no cietuma, viņu Dagdā apmeklēja TV raidījums “Bez tabu”, jo vietējie iedzīvotāji sūdzējās žurnālistiem, ka vairs nejūtoties droši. Kāda Dagdas iedzīvotāja toreiz teica: “Viņam visu iedeva! Lielu dzīvokli, kuru pat pirms tam izremontēja, visu nepieciešamo. Sagādāja pat televizoru un mobilo tālruni.” Bet Dagdas novada domes priekšsēdētājs Aivars Trūlis televīzijai toreiz teicis, ka lēmums par Spilas izmitināšanu pilsētā bijis saprātīgs, turklāt likums nosaka, ka pēc atbrīvošanas no ieslodzījuma vietas personai jāierāda dzīvesvieta tur, kur tā dzīvojusi pirms nokļūšanas aiz restēm. “Pilsētā viņš vismaz ir redzamības lokā. Laukos pārsvarā pensionāri. Kādu pretspēku viņam varētu dot pensionārs? Šeit vismaz ir cilvēki. Lēmums bija saprātīgs. Arī policija no iecirkņa var ātrāk reaģēt. Es labprāt arī pats nodošu informāciju policijai, ja kāds no iedzīvotājiem informēs, ka kaut kas ir bijis,” tad teica pašvaldības vadītājs.

Pats Spila arī parunājās ar TV brigādi. Atceroties noziegumu, par ko bija jāsēž cietumā, izteica nožēlu vien par to, ka nogalinājis brālēna dzīvesbiedri, jo bijusi lieciniece. Brālēnu nosauca par varmāku. Ieslodzījuma laikā apguvis reliģisko psiholoģiju, daudz lasījis. Teica, ka cietumā atgriezties nevēlas. Vienlaikus Spila vaļsirdīgi toreiz izstāstīja par veikala aplaupīšanu: “Piecas dienas pēc kārtas dzēru. Man cigaretes beidzās. Izsitu veikalam logu. Meklēju cigaretes veikalā. Atradu 80 paciņas. Mani apturēja policisti. Tikai divas paciņas paspēju izpīpēt.”

Pagāja vien daži mēneši, un vīrietis paveica nākamo šausminošo noziegumu. Ne Dagdā, bet Jaunolainē.

Nepiemērots dzīvošanai sabiedrībā

Tagad pašvaldības vadītājs A. Trūlis man stāsta, ka Spila bijis slinks un darbos ilgi neturējies, bijis pastāvīgā sociālā dienesta un policijas uzraudzībā. Melis, vairāk plātījies, ka meklē darbu, nekā patiesībā to darījis. Apzadzis ne tikai veikalu, bet arī iedoto pašvaldības dzīvokli – pārdevis no tā šādas tādas mantas.

“Staņislava māte ir invalīde un dzīvo Ludzā. Tēvs ir pārstājis lietot alkoholu. Ģimene viņu pēc atbrīvošanas no cietuma nepieņēma atpakaļ. Tālākie notikumi liecina, ka Spila nav spējīgs iedzīvoties sabiedrībā,” tagad secina pašvaldības vadītājs.

Arī prokurore Jekaterina Kušakova tiesā pagājšnedēļ uzsvēra, ka no drošības viedokļa Spila ir vislielākā mērā nepiemērots dzīvošanai sabiedrībā, galēji bīstama persona, kurš nespēj par sevi valdīt un kuram citu dzīve ir vienaldzīga, tāpēc sodāms ar maksimālo sodu – mūža ieslodzījumu.

Spilas advokāts Vilnis Kristovskis gan mēģināja prokurores teikto mīkstināt, sakot, ka viņa klients nodarīto nožēlo un tajā atzinies, sadarbojies ar policiju. Ja nebūtu atzinies, policijai būtu bijis grūti pierādīt notikušā saistību ar Spilu. Pēdējā vārdā slepkava pateica tikai dažus vārdus – lūdza piedošanu noslepkavoto piederīgajiem.

Kā slepkava segs zaudējumus?

Tiesas sēdē piederīgie Romāns un Marina, kuriem noslepkavotie bija tēvs un tante, ļoti pārdzīvoja, bija asaras un izsaucieni slepkavas virzienā, abiem pasliktinājusies veselība. Tiesnesei Ilonai Ozoliņai-Kļaviņai ik pa brīdim vajadzēja saukt pie kārtības tiesas sēdes laikā. Izskatījās, ka Marinas vīrs kuru katru brīdi var mesties virsū slepkavam… Tomēr tiesas process beidzās bez ekscesiem.

Tēva un tantes nāvi cietušie novērtēja par ­100 ­000 (par katru) eiro, jo tā ieteicis jurists, kaut gan cilvēku dzīvi neesot iespējams izmērīt naudā, tiesai sacīja cietušie. Tiesa par katru nogalināto pielēma 50 000 eiro. Nav gan saprotams, kur Spila tādu naudu ņems. Tāpat viņam jāsedz 2427 eiro bēru izdevumi un 20 980 eiro par nodedzināto māju un mantām.

Aizmiga līdzās slepkavības vietai

Atgriežoties pie pagājušā gada augusta notikumiem, Spila notikušo policijai atstāstījis tā. Galvaspilsētas virzienā esot devies darīšanās. Vispirms, būdams iedzēris, 9. augusta pēcpusdienā Salaspils novadā iegājis kādās mājās, kur nozadzis 50 eiro vērtu mobilo telefonu un cigarešu paciņu. Pēc tam kājām devies tālāk uz Rīgu, kur iesēdies vilcienā, lai brauktu uz Jelgavu. Jaun­olainē viņu kontrolieri izsēdināja, jo nebijusi biļete. Spila ceļu Jelgavas virzienā turpinājis kājām. Pēc pusnakts sagribējies dzert, tāpēc piegājis pie mājām “Ceļmalas”, pārkāpis pāri žogam un pieklauvējis pie loga. Pie durvīm piegājis 82 gadus vecais Leonids Zagdajs, bet atteicies dot ūdeni un draudējis kādam zvanīt. Kā liecina Spila, viņš jau bijis nikns uz kontrolieriem, tāpēc atteikums iedot ūdeni dusmas vēl pavairojis. (2000. gadā sirmgalvi esot nogalinājis, jo viņš nedevis uzpīpēt…) Izsitis verandai logu. Kad pensionārs atvēris durvis, Spila viņam iedūris krūtīs ar līdzi paņemto nazi, vairākas reizes sitis ar dūrēm un ar kādu trulu priekšmetu pa galvu. Izdzirdot troksni, no istabas iznākusi 83 gadus vecā Sofija Jevdokimova, kurai Spila uzbrucis ar tādiem pašiem paņēmieniem. Abi pensionāri no gūtajiem ievainojumiem nomira.

Pēc tam Spila no “Ceļmalām” paņēmis krūzīti, trīs dvieļus, kafijas vārīšanas aparātu, fotoaparātu, trīs šokolādes un citus produktus no ledusskapja. Savācis mantas, viņš verandā aizdedzinājis plastmasu, izmantojot odekolonu, kas bijis pašam līdzi. Suni Lāci apzināti atstājis virtuvē. Māju nodedzinājis, lai slēptu pēdas. Tiesa, pašam nebija spēka tālu aiziet. Pārgājis pāri ceļam un aizmidzis netālu no degošās mājas, kur viņu arī atrada un aizturēja policija. Spila policijā atzinies nodarītajā un, kā liecina lietas materiāli, teicis, ka nenožēlo slepkavības, jo “viņi, kropļi, neiedeva ūdeni”. Liecinājis, ka dzēris 60 grādus stipru parfimērijas spirtu.

Avoti:
http://www.la.lv/muza-ieslodzijums-slepkavam/
http://www.la.lv/nogalinaja-jo-neiedeva-nakti-udeni/